Lze bodovat měděné plechy?

Lze bodovat měděné plechy ?

Často se setkáváme s dotazem, zda je možné svářet bodováním měděné nebo hliníkové plechy. Bodové sváření je také jinak řečené "odporové sváření" je z principu založené na velkém zahřátí materiálu následkem průchodu proudu v malém bodě. Podmínkou je ovšem ještě, že materiál má nějaký relevantní měrný odpor. Pokud má materiál jistý odpor v místě průchodu velkého proudu, odpor se krátce zahřeje na bod tavení, bodový svár se spojí a je funkční. Bohužel měď je velmi vodivá, má malý měrný odpor, v místě průchodu proudu je malý odpor, materiál se špatně natavuje a bodový svár je nekvalitní nebo zcela nemožný. Do materiálu se většinou nataví kráter, ale k funkčnímu svaření nedojde.
Máme zkušenost s bodováním normálních konstrukčních ocelí, nerezových ocelí, kondenzátorovým "nastřelováním" trnů, šroubů apod. Lze bez problémů na hliník bodovat "nastřelováním" šrouby, hřeby apod. bodovací kondenzátorovou svářečkou.

Pokud by jste měli k této problematice nějaký dotaz volejte 77 55 66 030, rádi Vám poradíme, není problém praktické vyzkoušení na konkrétním materiálu.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.